Diodes Incorporated BZT52C5V1-7-F
BZT52C5V1-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C5V1-7-F
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C5V1-7-F.pdf
Availability of BZT52C5V1-7-F
QUANTITY
BZT52C5V1-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C5V1-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C5V1-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C5V1-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C5V1-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C5V1-7-F Details Description
Related parts for BZT52C5V1-7-F
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
IC PWR AMP MMIC PCS 2W PMBG12 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MMIC MIXER HI IP3 8-MSOP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 12KV TO-240 datasheet.pdf
TERM SPLICE STANDARD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 10POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf