Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C6V8-E3-08
BZT52C6V8-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C6V8-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C6V8-E3-08.pdf
Availability of BZT52C6V8-E3-08
QUANTITY
BZT52C6V8-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C6V8-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C6V8-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C6V8-E3-08
Related LinksBZT52C6, BZT52C6V8-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C6V8-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C6V8-E3-08
MRKR WIRE BOOK A-Z + - BLNK 10PG datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V/8V/12V 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 2.5GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf