Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C75-HE3-18
BZT52C75-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C75-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 75V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C75-HE3-18.pdf
Availability of BZT52C75-HE3-18
QUANTITY
BZT52C75-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C75-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C75-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C75-HE3-18
Related LinksBZT52C7, BZT52C75-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C75-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52C75-HE3-18
TERMINAL STRIP MODEL 264L datasheet.pdf
CLIP MICRO ALLIGATOR COPPER 5A datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049W/X 4" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 500CPR 4MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
High Accuracy anyCAP⑩ 200 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf