Panasonic Electronic Components ERZ-E05B391CS
ERZ-E05B391CS picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E05B391CS
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ERZ-E05B391CS.pdf
Availability of ERZ-E05B391CS
QUANTITY
ERZ-E05B391CS Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E05B391CS
Internal Part NumberEIS-ERZ-E05B391CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy26J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E05B391CS
Related LinksERZ-E0, ERZ-E05B391CS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E05B391CS Details Description
Related parts for ERZ-E05B391CS
SHROUDED HEADER 20 POS STRAIGHT datasheet.pdf
IC DRIVER FLOATNG LOAD1.5A 8CDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 340MA 2.73 OHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
BOARD CEREBOT MX7CK FOR PIC32 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR 2POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf