Diodes Incorporated BZT52C7V5LP-7
BZT52C7V5LP-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C7V5LP-7
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 250MW 2DFN
Datasheet Download
BZT52C7V5LP-7.pdf
Availability of BZT52C7V5LP-7
QUANTITY
BZT52C7V5LP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C7V5LP-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C7V5LP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsDFN1006-2 250mW Bottom
DFN1006-2 250mW Side
PCN Design/SpecificationDFN1006-2,DFN1006-3 Part Marking Chg 27/Oct/2015
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±6%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C7V5LP-7
Related LinksBZT52C, BZT52C7V5LP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C7V5LP-7 Details Description
Related parts for BZT52C7V5LP-7
RES ARRAY 4 RES 62K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC POT DGTL LP 32 TAP TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 276 MOHM datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 37MA 48.8 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO-220AB datasheet.pdf