NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZT52H-B56,115
BZT52H-B56,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52H-B56,115
Brief Description
DIODE ZENER 56V 375MW SOD123F
Datasheet Download
BZT52H-B56,115.pdf
Availability of BZT52H-B56,115
QUANTITY
BZT52H-B56,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52H-B56,115
Internal Part NumberEIS-BZT52H-B56,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max375mW
Impedance (Max) (Zzt)120 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 39.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C