Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55A18-GS18
BZT55A18-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55A18-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55A18-GS18.pdf
Availability of BZT55A18-GS18
QUANTITY
BZT55A18-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55A18-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55A18-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55A18-GS18
Related LinksBZT55A, BZT55A18-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55A18-GS18 Details Description
Related parts for BZT55A18-GS18
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 400MW SOD2 datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf