Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B2V7-GS18
BZT55B2V7-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B2V7-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B2V7-GS18.pdf
Availability of BZT55B2V7-GS18
QUANTITY
BZT55B2V7-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B2V7-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55B2V7-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B2V7-GS18
Related LinksBZT55B2, BZT55B2V7-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B2V7-GS18 Details Description
Related parts for BZT55B2V7-GS18
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 26 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf