Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B4V7-GS08
BZT55B4V7-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B4V7-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B4V7-GS08.pdf
Availability of BZT55B4V7-GS08
QUANTITY
BZT55B4V7-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B4V7-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55B4V7-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B4V7-GS08
Related LinksBZT55B4, BZT55B4V7-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B4V7-GS08 Details Description
Related parts for BZT55B4V7-GS08
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
IC MPU STRONGARM 200MHZ 432BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
AB 23C 18#16, 5#12 PIN PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf