Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55C3V9-GS18
BZT55C3V9-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55C3V9-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55C3V9-GS18.pdf
Availability of BZT55C3V9-GS18
QUANTITY
BZT55C3V9-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55C3V9-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55C3V9-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55C3V9-GS18
Related LinksBZT55C3, BZT55C3V9-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55C3V9-GS18 Details Description
Related parts for BZT55C3V9-GS18
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 13BIT 5V LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
GDT 200V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
35+35 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE-130KN datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 18" NI datasheet.pdf