Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55C8V2-GS18
BZT55C8V2-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55C8V2-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55C8V2-GS18.pdf
Availability of BZT55C8V2-GS18
QUANTITY
BZT55C8V2-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55C8V2-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55C8V2-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55C8V2-GS18
Related LinksBZT55C8, BZT55C8V2-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55C8V2-GS18 Details Description
Related parts for BZT55C8V2-GS18
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.05A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 6TSOP datasheet.pdf
BOARD & REF DESIGN datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf