NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV49-C47,115
BZV49-C47,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV49-C47,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 47V 1W SOT89
Datasheet Download
BZV49-C47,115.pdf
Availability of BZV49-C47,115
QUANTITY
BZV49-C47,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV49-C47,115
Internal Part NumberEIS-BZV49-C47,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)170 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 32.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV49-C47,115
BZV49-C47,115 Details Description
Related parts for BZV49-C47,115
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 300KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 14POS datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 1POLE datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
14MM TNPLTD CPPR+PET BRDD SLVG 1 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf