NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-B20,115
BZV55-B20,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-B20,115
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-B20,115.pdf
Availability of BZV55-B20,115
QUANTITY
BZV55-B20,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-B20,115
Internal Part NumberEIS-BZV55-B20,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-B20,115
BZV55-B20,115 Details Description
Related parts for BZV55-B20,115
KEY FOB ABS AMD 3.32"L X 1.87"W datasheet.pdf
IC FPGA 309 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM AC2W-NC UNSHD datasheet.pdf
CONN MEM SKT 204POS DDR3 SODIMM datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF XH datasheet.pdf
MICRO 25C S 48" WHT JACKS NI datasheet.pdf