NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C12,135
BZV55-C12,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C12,135
Brief Description
DIODE ZENER 12V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C12,135.pdf
Availability of BZV55-C12,135
QUANTITY
BZV55-C12,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C12,135
Internal Part NumberEIS-BZV55-C12,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C12,135
BZV55-C12,135 Details Description
Related parts for BZV55-C12,135
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROTECTOR SC70-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 5" 3S FIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf