NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C27,115
BZV55-C27,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C27,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C27,115.pdf
Availability of BZV55-C27,115
QUANTITY
BZV55-C27,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C27,115
Internal Part NumberEIS-BZV55-C27,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageLLDS; MiniMelf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C27,115
BZV55-C27,115 Details Description
Related parts for BZV55-C27,115
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
PLUG KIT,GENDER MENDER,50 POSN datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC 10 PC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30PIN STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IMPACT 4P ODRAM BOTTOM GD 270 55 datasheet.pdf
50P F PRESSFIT PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
SPOD FINAL ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf