NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C68,135
BZV55-C68,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C68,135
Brief Description
DIODE ZENER 68V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C68,135.pdf
Availability of BZV55-C68,135
QUANTITY
BZV55-C68,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C68,135
Internal Part NumberEIS-BZV55-C68,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)240 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 47.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C68,135
BZV55-C68,135 Details Description
Related parts for BZV55-C68,135
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHT 1590LM datasheet.pdf
FERRULE 1.0/15 ZH YELLO 1=500PCS datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 400MA 510 MOHM datasheet.pdf