NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C7V5,135
BZV55-C7V5,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C7V5,135
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C7V5,135.pdf
Availability of BZV55-C7V5,135
QUANTITY
BZV55-C7V5,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C7V5,135
Internal Part NumberEIS-BZV55-C7V5,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C7V5,135
BZV55-C7V5,135 Details Description
Related parts for BZV55-C7V5,135
JFET N-CH 40V 0.3W SOT23 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 43POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 310VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,X,X,X datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3V 5MM SMD datasheet.pdf
RES 5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf