Micro Commercial Components (MCC) BZV55C13-TP
BZV55C13-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZV55C13-TP
Brief Description
DIODE ZENER 13V 500MW MINIMELF
Datasheet Download
BZV55C13-TP.pdf
Availability of BZV55C13-TP
QUANTITY
BZV55C13-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55C13-TP
Internal Part NumberEIS-BZV55C13-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)26 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageMini MELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55C13-TP
Related LinksBZV55, BZV55C13-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZV55C13-TP Details Description
Related parts for BZV55C13-TP
LCD GRAPHIC MODULE 320X240 COG datasheet.pdf
RECT BRIDGE 27A 1200V FO-B datasheet.pdf
SMARTSWITCH INT DEMONSTRATN KIT1 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
EXPANSION TERM BLOCK G70D datasheet.pdf
IC PMU ACTIVE SHUTTER 3D 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR TEMP 60C 6W BREAK datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 63V 16X31MM 105C 4000H datasheet.pdf