NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV85-C16,113
BZV85-C16,113 picture photo
Mfg. Part Number
BZV85-C16,113
Brief Description
DIODE ZENER 16V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZV85-C16,113.pdf
Availability of BZV85-C16,113
QUANTITY
BZV85-C16,113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV85-C16,113
Internal Part NumberEIS-BZV85-C16,113
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV85-C16,113
BZV85-C16,113 Details Description
Related parts for BZV85-C16,113
VARISTOR 19.2V 2KA ENCASED datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/16" 5.7" datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf