NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV90-C5V1,135
BZV90-C5V1,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZV90-C5V1,135
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W SC73
Datasheet Download
BZV90-C5V1,135.pdf
Availability of BZV90-C5V1,135
QUANTITY
BZV90-C5V1,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV90-C5V1,135
Internal Part NumberEIS-BZV90-C5V1,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV90-C5V1,135
BZV90-C5V1,135 Details Description
Related parts for BZV90-C5V1,135
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR10S/AE10G/CKR10S datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 168POS DIMM AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
GLAND BUSHING EZ 10PCS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 10% 100VDC 6A R datasheet.pdf
CONN 32POS M ROW A+C datasheet.pdf
SHAFT 200MM datasheet.pdf