Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C180-TR
BZW03C180-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C180-TR
Brief Description
DIODE ZENER 180V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C180-TR.pdf
Availability of BZW03C180-TR
QUANTITY
BZW03C180-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C180-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C180-TR
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)210 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 130V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C180-TR
Related LinksBZW03C, BZW03C180-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C180-TR Details Description
Related parts for BZW03C180-TR
CONN RECEPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 600MA 670 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL 8UMAX datasheet.pdf
CABLE PULL EXPLOSION PROOF LIMIT datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 4.7MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HDM SMPR110F170FK datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf