Vicor Corporation V375A15E400BN
V375A15E400BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A15E400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V375A15E400BN.pdf
Availability of V375A15E400BN
QUANTITY
V375A15E400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15E400BN
Internal Part NumberEIS-V375A15E400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15E400BN
Related LinksV375A1, V375A15E400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15E400BN Details Description
Related parts for V375A15E400BN
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 44000UF 60V SCREW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P-P 3.1V 6-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
18000UF 40V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf