Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C30-TAP
BZW03C30-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C30-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C30-TAP.pdf
Availability of BZW03C30-TAP
QUANTITY
BZW03C30-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C30-TAP
Internal Part NumberEIS-BZW03C30-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 22V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-64, Axial
Supplier Device PackageSOD-64
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C30-TAP
Related LinksBZW03C, BZW03C30-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C30-TAP Details Description
Related parts for BZW03C30-TAP
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 84POS 6COL VERT datasheet.pdf
63315A136 SHOULDER SCREW datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COVER BTS 20 KIT datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 76 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf