TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-35AA
DTS24F23-35AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-35AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN
Datasheet Download
DTS24F23-35AA.pdf
Availability of DTS24F23-35AA
QUANTITY
DTS24F23-35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-35AA
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-35AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-35AA
Related LinksDTS24F, DTS24F23-35AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-35AA Details Description
Related parts for DTS24F23-35AA
LED 7-SEG SGL CA HIRED RHDP .56" datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 12POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC 10-BIT QUAD SER DAC 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HOLDER FOR CRIMP DIE - UPPER datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN RA datasheet.pdf