Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C30-TAP
BZW03C30-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C30-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C30-TAP.pdf
Availability of BZW03C30-TAP
QUANTITY
BZW03C30-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C30-TAP
Internal Part NumberEIS-BZW03C30-TAP
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 22V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C30-TAP
Related LinksBZW03C, BZW03C30-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C30-TAP Details Description
Related parts for BZW03C30-TAP
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 14POS datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf