Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C36-TR
BZW03C36-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C36-TR
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C36-TR.pdf
Availability of BZW03C36-TR
QUANTITY
BZW03C36-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C36-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C36-TR
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C36-TR
Related LinksBZW03, BZW03C36-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C36-TR Details Description
Related parts for BZW03C36-TR
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR CA SOT-23 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
45:1STANDARD BACKLASH GEARBOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf