Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C43-TR
BZW03C43-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C43-TR
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C43-TR.pdf
Availability of BZW03C43-TR
QUANTITY
BZW03C43-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C43-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C43-TR
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C43-TR
Related LinksBZW03, BZW03C43-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C43-TR Details Description
Related parts for BZW03C43-TR
Connector Receptacle 104 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
LENS GREEN ROUND FOR 8.1MM PB datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SILVER CONDUC EPOXY 21G SYR datasheet.pdf
RES 255K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL LO AMP 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf