Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03D11-TR
BZW03D11-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03D11-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03D11-TR.pdf
Availability of BZW03D11-TR
QUANTITY
BZW03D11-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03D11-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03D11-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-64, Axial
Supplier Device PackageSOD-64
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03D11-TR
Related LinksBZW03, BZW03D11-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03D11-TR Details Description
Related parts for BZW03D11-TR
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
PAC-MICR-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" RBW JACKP NI datasheet.pdf
SPRING CONTACT 0.30MM - 0.55MM H datasheet.pdf