Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03D15-TR
BZW03D15-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03D15-TR
Brief Description
DIODE ZENER 15V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03D15-TR.pdf
Availability of BZW03D15-TR
QUANTITY
BZW03D15-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03D15-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03D15-TR
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±10%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03D15-TR
Related LinksBZW03, BZW03D15-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03D15-TR Details Description
Related parts for BZW03D15-TR
CONN HEADER 2POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 800A 1000V 3BTN/80 AR datasheet.pdf