Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-15-E3/73
BZW04-15-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-15-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-15-E3/73.pdf
Availability of BZW04-15-E3/73
QUANTITY
BZW04-15-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-15-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-15-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-15-E3/73
Related LinksBZW04-1, BZW04-15-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-15-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04-15-E3/73
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .180" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.8A SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FAN FILTER SET 92X92 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 93MM datasheet.pdf