Souriau Connection Technology CL1C3100
CL1C3100 picture photo
Mfg. Part Number
CL1C3100
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
CL1C3100.pdf
Availability of CL1C3100
QUANTITY
CL1C3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CL1C3100
Internal Part NumberEIS-CL1C3100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesClipper
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert3-1
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeTwist Latch
OrientationKeyed
Shell Material, FinishThermoplastic
Ingress ProtectionIP40
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL1C3100
Related LinksCL1C, CL1C3100 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
CL1C3100 Details Description
Related parts for CL1C3100
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
BCD 10-POSITION SMD J-HOOK datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CERM FILTER 455 KHZ datasheet.pdf
9POS F TYPE 3 .590 FILTER datasheet.pdf