Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-154-E3/73
BZW04-154-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-154-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-154-E3/73.pdf
Availability of BZW04-154-E3/73
QUANTITY
BZW04-154-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-154-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-154-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-154-E3/73
Related LinksBZW04-1, BZW04-154-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-154-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04-154-E3/73
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.9A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf