Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-171HE3/73
BZW04-171HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-171HE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-171HE3/73.pdf
Availability of BZW04-171HE3/73
QUANTITY
BZW04-171HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-171HE3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-171HE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-171HE3/73
Related LinksBZW04-1, BZW04-171HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-171HE3/73 Details Description
Related parts for BZW04-171HE3/73
FIXED IND 5.6MH 120MA 11.5 OHM datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048A/X 4" datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 9A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND CLEAR OIL TIGHT datasheet.pdf
CABLE USB RS232 1M DB9 datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 2KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
MILLING BIT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf