Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-188B-E3/54
BZW04-188B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-188B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-188B-E3/54.pdf
Availability of BZW04-188B-E3/54
QUANTITY
BZW04-188B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-188B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-188B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-188B-E3/54
Related LinksBZW04-18, BZW04-188B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-188B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-188B-E3/54
RES 3.9 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf