Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-188BHE3/54
BZW04-188BHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-188BHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-188BHE3/54.pdf
Availability of BZW04-188BHE3/54
QUANTITY
BZW04-188BHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-188BHE3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-188BHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-188BHE3/54
Related LinksBZW04-18, BZW04-188BHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-188BHE3/54 Details Description
Related parts for BZW04-188BHE3/54
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ADAPTER 5X7 SMD datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 20% 500V SMD datasheet.pdf