Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-239-E3/54
BZW04-239-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-239-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-239-E3/54.pdf
Availability of BZW04-239-E3/54
QUANTITY
BZW04-239-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-239-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-239-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)239V
Voltage - Breakdown (Min)266V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp384V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-239-E3/54
Related LinksBZW04-2, BZW04-239-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-239-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-239-E3/54
TRANSF AUTO 230-115V 500VA EUROP datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 100 F 12" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 250A 690V DIN 1 GR datasheet.pdf