Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-256B-E3/54
BZW04-256B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-256B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-256B-E3/54.pdf
Availability of BZW04-256B-E3/54
QUANTITY
BZW04-256B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-256B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-256B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown (Min)285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-256B-E3/54
Related LinksBZW04-25, BZW04-256B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-256B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-256B-E3/54
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 137MA 8.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS 1MM datasheet.pdf