Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-342B-E3/54
BZW04-342B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-342B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-342B-E3/54.pdf
Availability of BZW04-342B-E3/54
QUANTITY
BZW04-342B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-342B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-342B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown (Min)380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)750mA
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-342B-E3/54
Related LinksBZW04-34, BZW04-342B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-342B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-342B-E3/54
CONN JACK STANDARD INSULATED RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 450UF 75V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 21.65UH 4.8A 29.2 MOHM datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(TWIN) PIN RE datasheet.pdf
FO C/A LC AQU ST 50/125 ORN datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf