Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-342B-E3/73
BZW04-342B-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-342B-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-342B-E3/73.pdf
Availability of BZW04-342B-E3/73
QUANTITY
BZW04-342B-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-342B-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-342B-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown (Min)380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)750mA
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-342B-E3/73
Related LinksBZW04-34, BZW04-342B-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-342B-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04-342B-E3/73
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
V-BASIC STAND V15 22A STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 500K OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK .187" 1000/BX datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf