ST BZW06-376B
BZW06-376B picture photo
Mfg. Part Number
BZW06-376B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15
Datasheet Download
BZW06-376B.pdf
Availability of BZW06-376B
QUANTITY
BZW06-376B Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW06-376B
Internal Part NumberEIS-BZW06-376B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBZW06 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesBZW06, TRANSIL™
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp776V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency175pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW06-376B
Related LinksBZW06, BZW06-376B Datasheet, ST Distributor
BZW06-376B Details Description
Related parts for BZW06-376B
IDC CABLE - MCS20K/MC20M/MCS20K datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PHONO JACK 8POS R/A WHT/RED GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT-6 datasheet.pdf
KIT TXRX SINGLEMODE SFF LC PTH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 12POS GOLD datasheet.pdf
CHISEL 30 1.5MM POWER PLUS 800 datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL VERT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AP1695 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8DFN datasheet.pdf