NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX384-C18,115
BZX384-C18,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384-C18,115
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323
Datasheet Download
BZX384-C18,115.pdf
Availability of BZX384-C18,115
QUANTITY
BZX384-C18,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384-C18,115
Internal Part NumberEIS-BZX384-C18,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 26/Oct/2013
Copper Bond Wire 14/Dec/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384-C18,115
BZX384-C18,115 Details Description
Related parts for BZX384-C18,115
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CHIRP datasheet.pdf
CABLE SEAL APD 1WAY 16.7-17.8MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
125 WB SINGLE REC HSG 12P datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 1A 12" datasheet.pdf