Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B20-HE3-18
BZX384B20-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B20-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B20-HE3-18.pdf
Availability of BZX384B20-HE3-18
QUANTITY
BZX384B20-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B20-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384B20-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B20-HE3-18
Related LinksBZX384B2, BZX384B20-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B20-HE3-18 Details Description
Related parts for BZX384B20-HE3-18
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/BUFF MULT 20-CDIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SOCKET 12V AUTO W/SAFETY CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC RF AMP DIE 1=2PCS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 240V PARL datasheet.pdf