Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B2V4-HE3-18
BZX384B2V4-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B2V4-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B2V4-HE3-18.pdf
Availability of BZX384B2V4-HE3-18
QUANTITY
BZX384B2V4-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B2V4-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384B2V4-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B2V4-HE3-18
Related LinksBZX384B2, BZX384B2V4-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B2V4-HE3-18 Details Description
Related parts for BZX384B2V4-HE3-18
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf