Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B6V2-HE3-08
BZX384B6V2-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B6V2-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B6V2-HE3-08.pdf
Availability of BZX384B6V2-HE3-08
QUANTITY
BZX384B6V2-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B6V2-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384B6V2-HE3-08
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B6V2-HE3-08
Related LinksBZX384B6, BZX384B6V2-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B6V2-HE3-08 Details Description
Related parts for BZX384B6V2-HE3-08
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 0804 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 100VDC AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 30V 4.6 OHM 120C datasheet.pdf
4X - C4X CABLE ASSY 9M datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 143K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf