Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C68-G3-18
BZX384C68-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C68-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 68V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C68-G3-18.pdf
Availability of BZX384C68-G3-18
QUANTITY
BZX384C68-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C68-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C68-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)240 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 47.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C68-G3-18
Related LinksBZX384C, BZX384C68-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C68-G3-18 Details Description
Related parts for BZX384C68-G3-18
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 20A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Z-PACK F.CODING KEY datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 277VAC LEVER datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf