Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C75-G3-18
BZX384C75-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C75-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C75-G3-18.pdf
Availability of BZX384C75-G3-18
QUANTITY
BZX384C75-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C75-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C75-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C75-G3-18
Related LinksBZX384C, BZX384C75-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C75-G3-18 Details Description
Related parts for BZX384C75-G3-18
IC MOTOR CONTROLLER PAR 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 2.5A 6-TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG #6 datasheet.pdf
DC22 POWER ENTRY MOD W/FLTR 2A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 303A PQFN datasheet.pdf