IXYS Corporation DSS6-0025BS
DSS6-0025BS picture photo
Mfg. Part Number
DSS6-0025BS
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 25V 6A TO252AA
Datasheet Download
DSS6-0025BS.pdf
Availability of DSS6-0025BS
QUANTITY
DSS6-0025BS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS6-0025BS
Internal Part NumberEIS-DSS6-0025BS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)25V
Current - Average Rectified (Io)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If400mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 25V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSS6-0025BS
Related LinksDSS6-, DSS6-0025BS Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSS6-0025BS Details Description
Related parts for DSS6-0025BS
CONN HEADER LOPRO STR 26POS GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 7.7A 8 MOHM SMD datasheet.pdf