Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C75-G3-18
BZX384C75-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C75-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C75-G3-18.pdf
Availability of BZX384C75-G3-18
QUANTITY
BZX384C75-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C75-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C75-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C75-G3-18
Related LinksBZX384C, BZX384C75-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C75-G3-18 Details Description
Related parts for BZX384C75-G3-18
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 210MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 14.7K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT WLAN WTS TRI-BAND EXT RP SMA datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf