Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A12-TAP
BZX55A12-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A12-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A12-TAP.pdf
Availability of BZX55A12-TAP
QUANTITY
BZX55A12-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A12-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A12-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A12-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A12-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A12-TAP Details Description
Related parts for BZX55A12-TAP
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
KIT IDT76KITS01200GDC datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-6" BLACK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE MODULE 6KV 3200A DISC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED T1 3/4 525NM GREEN 24VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 50W TO204AD datasheet.pdf