Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A9V1-TAP
BZX55A9V1-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A9V1-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A9V1-TAP.pdf
Availability of BZX55A9V1-TAP
QUANTITY
BZX55A9V1-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A9V1-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A9V1-TAP
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A9V1-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A9V1-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A9V1-TAP Details Description
Related parts for BZX55A9V1-TAP
CAP 4.7F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS 30AWG 48IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 50A DO5 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf